Angelina Jolie als Illeana Scott | |
Ethan Hawke als James Costa | |
Kiefer Sutherland als Christopher Hart | |
Gena Rowlands als Mrs. Rebecca Asher | |
Olivier Martinez als Paquette | |
Tchéky Karyo als Leclair | |
Jean-Hugues Anglade als Duval | |
Paul Dano als Young Asher | |
Justin Chatwin als Matt Soulsby | |
André Lacoste als Cashier | |
Marie-Josée Croze als Medical Examiner | |
Christian Tessier als Interrogation Officer | |
Billy Two Rivers als Car Salesman | |
Richard Lemire als Québec City Cop | |
Julien Poulin als Québec City Inspector | |
Brigitte Bedard als French Reporter | |
Dominique Briand als Bartender | |
Alex Sol als Hotel Manager | |
Shawn Roberts als Desk Clerk | |
Martin Brisebois als Henri Bisonnette | |
Gabriel Charland-Gagné als Victim #1 | |
Nathalie Matteau als Victim #2 | |
Hugh Probyn als Victim #3 | |
Henri Pardo als Officer Mann | |
Fabiano Amato als Waiter | |
Judith Baribeau als Mr. Costa's Assistant | |
Anne Marineau als Woman in Gallery |
D. J. Caruso | Director |
Anne V. Coates | Editor |
Mark Canton | Producer |
Philip Glass | Original Music Composer |
Jon Bokenkamp | Screenplay |
Bernie Goldmann | Producer |
Amir Mokri | Director of Photography |
Dana Goldberg | Executive Producer |
David Heyman | Executive Producer |
Michael Pye | Novel |
Bruce Berman | Executive Producer |
Josette Perrotta | Associate Producer |
Tricia Wood | Casting |
Deborah Aquila | Casting |
Alan C. Blomquist | Co-Producer |
Anna DeRoy | Co-Producer |
Jennifer Bower O'Halloran | Key Hair Stylist |
Cara Leibovitz | Unit Publicist |
Julie Garceau | Video Assist Operator |
Jennifer L. Smith | Casting Associate |
Daniel R. Chavez | Executive In Charge Of Post Production |
Jim Page | Additional Editing |
Anne Galéa | Set Decoration |
Michel Brochu | Construction Coordinator |
Dale E. Grahn | Color Timer |
Claude La Haye | Production Sound Mixer |
Amanda Moss Serino | Set Decoration |
Bruno Gatien | Prosthetic Supervisor |
Guy Bews | Stunt Coordinator |
Chris Pavlu | Electrician |
Gilles Fortier | Rigging Gaffer |
Serge Bureau | Art Direction |
Eames Gagnon | Gaffer |
Robert Grieve | Supervising Sound Editor |
Joe Sanchez | Transportation Coordinator |
Jean-François Kelahear | Standby Painter |
Martin Lapointe | Hairstylist |
Tom Southwell | Production Design |
Pierre L'Heureux | Set Designer |
Donald Mowat | Makeup Department Head |
Michel Boulanger | Driver |
Lynn Beaudin | Location Manager |
James D. Tittle | Visual Effects Coordinator |
Joseph Schultz | First Assistant Sound Editor |
Louis Craig | Special Effects Supervisor |
Marie-Sylvie Deveau | Costume Design |
Michael Buha | Set Dressing Artist |
Brinton Bryan | Set Production Assistant |
Marie-Elaine Bailly | Production Coordinator |
Joe Lisanti | Music Editor |
Joel Shryack | Sound Editor |
Martin Brisebois | Stand In |
Tim Merkel | Steadicam Operator |
Kelly Reiter | Dialect Coach |
Craig Henighan | Sound Designer |
Rebecca Ramsey | Visual Effects Producer |
David Sosalla | Visual Effects Supervisor |
Martine Mongrain | Art Department Coordinator |
Jeff Winn | Craft Service |
Albert Cho | Assistant Director |
Dana Arnold | Lighting Technician |
Mélanie Bergeron | Set Medic |
Marcello Bezina | Stunts |
Rebecca Ramsey | Visual Effects Supervisor |
John Grillo | First Assistant Camera |
Dale Robinette | Still Photographer |
Amelie Duceppe | Loader |
James Sanchez | Transportation Captain |
Alan C. Blomquist | Unit Production Manager |
Robert B. Baylis | Grip |
Gary D'Amico | Special Effects Coordinator |
Tim Stadler | Painter |
Barney Burman | Makeup Effects |
Robert Grieve | Digital Compositors |
Annik Boivin | Makeup Artist |
Susan E. Novick | Post Production Supervisor |
Gilles Perreault | Unit Manager |
Patrick Phillips | Visual Effects |
Mark Johnston | Sound Recordist |
Emmanuelle Godbout | Costume Assistant |
Frédéric Chamberland | Additional First Assistant Camera |
Julian Andraus | Assistant Editor |
Tom Lamb | Digital Compositor |
Fabrice Barrilliet | Third Assistant Director |
Carla Clarke | Assistant Camera |
Stephane Boisvert | Generator Operator |
Jean-François Desjardins | Dresser |
Ron Mellegers | Foley Mixer |
Eric Aubin | Second Assistant Camera |
François Doré | Police Consultant |
Suzanne Benoit | Hairdresser |
Garson Yu | Title Designer |
Dimitri Kaliviotis | Special Props |
Jenny Siff | Production Secretary |
Eva MacGregor | Assistant Accountant |
Jim Filippone | Pilot |
Elisabeth Cormier | Production Assistant |
Jerry Bingham | Storyboard Artist |
Chris Navarro | ADR Recordist |
Julia Nessling-Douglas | Digital Intermediate Producer |
Marie La Haye | Continuity |
Mic Rodgers | Second Unit Director |
Pierre Côté | Special Effects Technician |
Mike Chute | Stunt Driver |
David Dinel | Best Boy Grip |
Stephanie Beaudin | Assistant Location Manager |
Goro Koyama | Foley Artist |
Richard Bucher | Stunt Double |
Greg Brooks | Dolly Grip |
Michael Riesman | Conductor |
Pierre Guay | Assistant Unit Manager |
Anne Alloucherie | Second Assistant Director |
Jean Courteau | Chief Lighting Technician |
Julie Breton | Extras Casting |
Deak Ferrand | Matte Painter |
Lise Servant | Payroll Accountant |
Marc Auclair | Special Effects Assistant |
Angèle Gagnon | Second Second Assistant Director |
Meg Taylor | First Assistant Sound Editor |
Gabriel Lavina | Casting Assistant |
Stéphane Byl | Assistant Director |
Mo Henry | Negative Cutter |
David Reinhard | Camera Loader |
Keith Shaw | Colorist |
Tom Carson | Assistant Production Coordinator |
Martin St-Antoine | Key Rigging Grip |
Shawn Patrick Lane | Utility Stunts |
Peter Bankins | Property Master |
Suzanne Cloutier | Set Decoration |
Debbie Evans | Stunts |
Alison Reid | Stunts |
Corry Glass | Stunt Double |
Erik Stabenau | Stunts |
David Webb | First Assistant Director |
Alain Bérard | Stunts |
Annie Carignan | Stunts |
Richard Bucher | Stunts |
Stéphane Byl | Stunts |
Kenny Alexander | Stunts |
Eric Bryson | Stunts |
Shawn Patrick Lane | Stunts |
François Gauthier | Stunts |
Stéphane Lefebvre | Stunts |
David McKeown | Stunts |
Tom Glass | Stunts |
Gilbert Larose Jr. | Stunts |
Patrick Kerton | Stunts |
Hélèna Laliberté | Stunts |
Manny Perry | Stunt Coordinator |
Michael Runyard | Stunts |
Jean Frenette | Stunts |
Karine Lemieux | Stunts |
Mike Chute | Stunts |
Marc Désourdy | Stunts |
Jere Gillis | Stunts |
Michael Scherer | Stunts |
Paul Rutledge | Stunts |
Vanessa White | Stunts |
Brent Woolsey | Stunts |
Danny Wynands | Stunts |
John Ross | Stunts |
Jamie Jones | Stunts |
Liam Kiernan | Assistant Location Manager |