Jodie Foster als Clarice M. Starling | |
Anthony Hopkins als Dr. Hannibal Lecter | |
Scott Glenn als Jack Crawford | |
Ted Levine als Jame 'Buffalo Bill' Gumb | |
Anthony Heald als Dr. Frederick Chilton | |
Brooke Smith als Catherine Martin | |
Diane Baker als Senator Ruth Martin | |
Kasi Lemmons als Ardelia Mapp | |
Frankie Faison als Barney Matthews | |
Tracey Walter als Lamar | |
Charles Napier als Lt. Boyle | |
Danny Darst als Sgt. Tate | |
Alex Coleman als Sgt. Jim Pembry | |
Dan Butler als Roden | |
Paul Lazar als Pilcher | |
Ron Vawter als Paul Krendler | |
Roger Corman als FBI Director Hayden Burke | |
Lawrence A. Bonney als FBI Instructor | |
Lawrence T. Wrentz als Agent Burroughs | |
Don Brockett als Friendly Psychopath | |
Frank Seals Jr. als Brooding Psychopath | |
Stuart Rudin als Miggs | |
Jeffrie Lane als Clarice's Father | |
Leib Lensky als Mr. Lang | |
George 'Red' Schwartz als Mr. Lang's Driver | |
Jim Roche als TV Evangelist | |
James B. Howard als Boxing Instructor | |
Bill Miller als Mr. Brigham | |
Chuck Aber als Agent Terry | |
Gene Borkan als Oscar | |
Pat McNamara als Sheriff Perkins | |
Kenneth Utt als Dr. Akin | |
Adelle Lutz als TV Anchor Woman | |
Obba Babatundé als TV Anchor Man | |
Jim Dratfield als Sen. Martin's Aide | |
Stanton-Miranda als 1st Reporter | |
Rebecca Saxon als 2nd Reporter | |
Cynthia Ettinger als Officer Jacobs | |
Brent Hinkley als Officer Murray | |
Steve Wyatt als Airport Flirt | |
David Early als Spooked Memphis Cop | |
Andre B. Blake als Tall Memphis Cop | |
Bill Dalzell als Distraught Memphis Cop | |
Chris Isaak als SWAT Commander | |
Daniel von Bargen als SWAT Communicator | |
Tommy Lafitte als SWAT Shooter | |
Josh Broder als EMS Attendant | |
Buzz Kilman als EMS Driver | |
Harry Northup als Mr. Bimmel | |
Lauren Roselli als Stacy Hubka | |
Maria Skorobogatov als Young Clarice | |
Lamont Arnold als Flower Delivery Man | |
John Hall als State Trooper (uncredited) | |
Ted Monte als FBI Agent (uncredited) | |
George A. Romero als FBI Agent in Memphis (uncredited) | |
John W. Iwanonkiw als Orderly (uncredited) | |
Robert W. Castle als Priest on Chilton's Plane (uncredited) | |
Chris McGinn als Autopsy Victim (uncredited) | |
Gary Goetzman als Guido Paonessa (uncredited) | |
George Michael als TV Sportscaster |
Craig McKay | Editor |
Kristi Zea | Production Design |
Jonathan Demme | Director |
Tak Fujimoto | Director of Photography |
Karen O'Hara | Set Decoration |
Ted Tally | Screenplay |
Tim Galvin | Art Direction |
Colleen Atwood | Costume Design |
Thomas Harris | Novel |
Howard Feuer | Casting |
Edward Saxon | Producer |
Kenneth Utt | Producer |
Ronald M. Bozman | Producer |
Grace Blake | Associate Producer |
Gary Goetzman | Executive Producer |
Howard Shore | Original Music Composer |
John Robotham | Stunt Coordinator |
Sharon Boyle | Music Supervisor |
Russell Engels | Gaffer |
Suzana Peric | Music Editor |
Ken Regan | Still Photographer |
Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Newman | Production Sound Mixer |
Kathleen Gerlach | Assistant Costume Designer |
James Deeth | Thanks |
Todd Kleitsch | Makeup Effects |
Walter Robles | Stunts |
George P. Wilbur | Stunts |
Allen Weisinger | Makeup Artist |
Ronald M. Bozman | Assistant Director |
Dwight Benjamin-Creel | Special Effects |
Michael Cassidy | Stunts |
Alan D'Angerio | Hair Designer |
Marshall Persinger | Post Production Supervisor |
Denny Caira | Transportation Coordinator |
Hartsell Taylor | Costume Supervisor |
John Leonidas | Transportation Captain |
Michael F. Burke | Electrician |
Ken Connors | Best Boy Electric |
Bruce MacCallum | First Assistant Camera |
S. Bruce Wineinger | Construction Coordinator |
Brian Hartman | Location Scout |
Tony C. Jannelli | Camera Operator |
Mark Streapy | Aerial Camera |
Francine Byrne | Art Department Coordinator |
Larry McConkey | Steadicam Operator |
Gary Kosko | Assistant Art Director |
Chris Call | Painter |
C.A. Kelly | Standby Painter |
Richard Aversa | Grip |
Ed Lohrer III | Set Dressing Artist |
Richard Fishwick | Craft Service |
Kenneth Utt | Unit Production Manager |
Homer Denison | Orchestrator |
Ann Miller | Property Master |
John Fundus | Sound Recordist |
Matthew Myers | Production Intern |
Dennis Radesky | Transportation Co-Captain |
Colleen Sharp | First Assistant Editor |
Eileen Garrigan | Scenic Artist |
Larry Jackson | Executive In Charge Of Production |
Robert F. Warren | Dolby Consultant |
Judy Arthur | Unit Publicist |
Dennis Maitland II | Boom Operator |
Neri Kyle Tannenbaum | Location Manager |
Catherine Marie McDonald | Set Production Assistant |
Brian Johnson | Assistant Sound Editor |
Trish Breganti | Post Production Assistant |
Skip Lievsay | Sound Designer |
David Orr | Color Timer |
Billy Miller | Key Grip |
Marissa Littlefield | Dialogue Editor |
Deborah Wallach | ADR Editor |
Jeffrey Stern | Dialogue Editor |
Gail Showalter | ADR Editor |
Fred Rosenberg | Dialogue Editor |
Philip Stockton | Dialogue Editor |
Carl Fullerton | Makeup Effects Designer |
Neal Martz | Makeup Effects Designer |
Kenneth Turek | Set Dresser |
Ray Mendez | Animal Wrangler |
Benjamin Wilson | Wardrobe Assistant |
Kalina Ivanov | Storyboard Artist |
Brian S. Osmond | Camera Trainee |
Mark Burchard | Wardrobe Supervisor |
Frederika Gray | Key Scenic Artist |
Dana Sano | Music Coordinator |
Kyle McCarthy | Second Assistant Director |
Missy Cohen | Apprentice Sound Editor |
John Donohue | Dolly Grip |
Mary A. Kelly | Continuity |
Lisa Bradley | Assistant Production Coordinator |
Gina Maria Leonetti | Second Second Assistant Director |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Walt Oggier | Police Consultant |
Jonathan Sheinberg | Head of Production |
Natasha Kinne | Playback Singer |
John Crowder | Location Coordinator |
Jeffrey T. Barabe | Production Assistant |
Tom O'Halloran | Second Assistant Camera |
Lisa Bromwell | Associate Editor |
Donna M. Belajac | Additional Casting |
David Boulton | ADR Recordist |
Steven Visscher | Foley Editor |
Frank Kern | Foley Editor |