Jim Dale als Christopher Columbus | |
Bernard Cribbins als Mordecai Mendoza | |
Maureen Lipman als Countess Esmeralda | |
Peter Richardson als Bart Columbus | |
Alexei Sayle als Achmed | |
Rik Mayall als The Sultan | |
Charles Fleischer als Pontiac | |
Larry Miller als The Chief | |
Nigel Planer als The Wazir | |
Leslie Phillips als King Ferdinand | |
June Whitfield als Queen Isabella of Castille | |
Julian Clary als Don Juan Diego | |
Sara Crowe als Fatima | |
Holly Aird als Maria | |
Keith Allen als Pepi the Poisoner | |
Daniel Peacock als Tonto the Torch | |
Chris Langham als Hubba | |
Rebecca Lacey als Chiquita | |
Jack Douglas als Marco the Cereal Killer | |
Don Henderson als The Bosun | |
Peter Gordeno als The Shaman | |
Martin Clunes als Martin | |
Burt Kwouk als Wang | |
Allan Corduner als Sam | |
Jon Pertwee als Duke of Costa Brava | |
Tony Slattery als Baba the Messenger | |
Richard Wilson als Don Juan Felipe | |
James Faulkner als Torquemada | |
Sara Stockbridge als Nina the Model | |
Philip Herbert als Ginger | |
Andrew Bailey als Genghis | |
Don Maclean als Inquisitor with Ham Sandwiches | |
Dave Freeman als Inquisitor 1 | |
Duncan Duff als Inquisitor 2 | |
Jonathan Tafler als Inquisitor 3 | |
James Pertwee als Inquisitor 4 | |
Toby Dale als Inquisitor 5 | |
Michael Hobbs als Inquisitor 6 | |
Su Douglas als Countess Joanna | |
John Antrobus als Manservant | |
Lynda Baron als Meg | |
Nej Adamson als Fayid | |
Mark Arden als Mark | |
Selva Rasalingam als Abdullah | |
Harold Berens als Cecil the Torturer | |
Peter Gilmore als Governor of the Canaries | |
Marc Sinden als Captain Perez | |
Reed Martin als Poca Hontas | |
Prudence Solomon als Ha Ha | |
Jason White als The Shaman |
Gerald Thomas | Director |
Dave Freeman | Writer |
John Antrobus | Additional Writing |
Peter Rogers | Executive Producer |
Jason White | Stunt Coordinator |
Paul Jennings | Stunts |
Peter Gordeno | Choreographer |
Lorraine Fennell | Production Coordinator |
Gareth Tandy | First Assistant Director |
Terry Bamber | Second Assistant Director |
Becky Harris | Third Assistant Director |
Maggie Unsworth | Script Supervisor |
Bobby Blues | Production Accountant |
Gordon Davis | Assistant Accountant |
Peter Childs | Art Direction |
Denise Exshaw | Set Decoration |
Ted Ambrose | Assistant Art Director |
Peter Francis | Art Department Assistant |
Ted Michell | Scenic Artist |
Martin Hume | Camera Operator |
Simon Hume | Focus Puller |
Sean Connor | Clapper Loader |
Colin Manning | Grip |
Chris Munro | Sound Recordist |
Otto Snel | Sound Mixer |
Dennis Brock | Gaffer |
Bill Pochetty | Best Boy Electric |
Kevin Taylor | Sound Mixer |
Michael A. Carter | Sound Mixer |
Steven Maguire | Assistant Editor |
Alan Paley | Dialogue Editor |
Andrew Melhuish | Assistant Dialogue Editor |
Ken Crouch | Wardrobe Master |
Sue Honeybourne | Wardrobe Master |
June Lewis | Wardrobe Assistant |
Jo Korer | Wardrobe Assistant |
Sarah Monzani | Makeup Department Head |
Amanda Knight | Makeup Artist |
Sue Love | Hair Department Head |
Sarah Love | Hairstylist |
Jina Jay | Casting Assistant |
Ann Tasker | Unit Publicist |
Keith Hamshere | Still Photographer |
Charles Torbett | Property Master |
Ken Pattenden | Construction Manager |
Nicky Gregory | Set Medic |
Gillie Potter | Title Designer |
Jane Arnell | Casting |
Alan Hume | Director of Photography |
Chris Blunden | Editor |
Harry Pottle | Production Design |
Phoebe De Gaye | Costume Designer |
Joyce Herlihy | Production Supervisor |
John Du Prez | Music |
John Goldstone | Producer |