Arnold Schwarzenegger als Conan | |
Grace Jones als Zula | |
Wilt Chamberlain als Bombaata | |
Mako als Akiro 'The Wizard' | |
Tracey Walter als Malak | |
Sarah Douglas als Queen Taramis | |
Olivia d'Abo als Princess Jehnna | |
Pat Roach als Man Ape / Toth-Amon | |
Jeff Corey als Grand Vizier | |
Sven-Ole Thorsen als Togra | |
Bruce Fleischer als Village Heckler | |
Ferdy Mayne als The Leader | |
Angel Ashley als (uncredited) | |
Matt Conner als Zeus (uncredited) | |
Erik Holmey als Henchman of Queen Taramis (uncredited) | |
Juan Jaramillo als Rich Man Outside Taramis' Palace (uncredited) | |
Terry O'Neill als Village Heavy (uncredited) | |
André Roussimoff als Dagoth (uncredited) | |
John Sabol als Warrior in Village (uncredited) | |
Pablo Talamante als Warrior (uncredited) |
Stanley Mann | Screenplay |
Frank J. Urioste | Editor |
Edward R. Pressman | Producer |
Dino De Laurentiis | Executive Producer |
Gerry Conway | Story |
Stephen F. Kesten | Executive Producer |
Jack Cardiff | Director of Photography |
Basil Poledouris | Original Music Composer |
Robert E. Howard | Characters |
Richard Fleischer | Director |
Johanna Ray | Casting |
Raffaella De Laurentiis | Producer |
Pier Luigi Basile | Production Design |
Roy Thomas | Story |
Giorgio Desideri | Set Dresser |
Giles Masters | Draughtsman |
Mirella De Rossi | Key Hair Stylist |
Román Ariznavarreta | Stunts |
Kevin Phipps | Art Direction |
Andrew Holder | Sculptor |
Luigi Rocchetti | Makeup Artist |
Stephen F. Kesten | Unit Production Manager |
Juan Clemente Prosper | Location Manager |
Graham Sumner | Property Master |
George Whitear | Still Photographer |
Ron Downing | Standby Painter |
Wayne Artman | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Eggenweiler | Assistant Editor |
Pamela Carlton | Script Supervisor |
Greig McRitchie | Orchestrator |
John Bloomfield | Costume Design |
William Stout | Conceptual Design |
John K. Stirber | Special Effects Supervisor |
Charles L. Finance | Visual Effects Coordinator |
Anne Strick | Unit Publicist |
José María Alarcón | Art Direction |
Sante Barelli | Painter |
Neil Binney | Camera Operator |
Milton C. Burrow | Supervising Sound Editor |
Vic Armstrong | Stunt Coordinator |
John Matthews | Best Boy Electric |
Arturo Curiel | Driver |
Manuel Topete | Sound mixer |
Anuar Badin | Production Supervisor |
Ray Alba | Sound Editor |
Frank Heeney | Gaffer |
Tanya Lowe | Production Illustrator |
Moises Pineda | Set Decoration Buyer |
Carlo Rambaldi | Creature Design |
Roy Furness | Electrician |
Craig Campobasso | Production Office Assistant |
Mary Etta Lang | Ager/Dyer |
Apache | Key Grip |
Thomas Casterline | Wardrobe Supervisor |
Nina Axelrod | Casting Assistant |
Angelo Giovagnoli | Musician |
Basil Poledouris | Conductor |
Jeff Jones | Assistant Sound Editor |
Daniel Allan Carlin | Supervising Music Editor |
Donah Bassett | Negative Cutter |
Shelley Brown | Apprentice Sound Editor |
Eduardo De La Grana | Assistant Accountant |
Steve Cooper | Draughtsman |
Mason Cardiff | Production Assistant |
Antonio Balandín | Special Effects Technician |
David Tondeur | Clapper Loader |
Debbie Peterson | Production Secretary |
Gilbert Marouani | Music Consultant |
L. Sprague De Camp | Technical Advisor |
Dino De Laurentiis | Presenter |
Roger McDonald | Focus Puller |
Maurice Zuberano | Storyboard Artist |
Dino De Laurentiis | Producer |