Sofia Boutella als Kora | |
Michiel Huisman als Gunnar | |
Ed Skrein als Atticus Noble | |
Djimon Hounsou als Titus | |
Bae Doona als Nemesis | |
Staz Nair als Tarak | |
Elise Duffy als Milius | |
Anthony Hopkins als Jimmy (voice) | |
Cleopatra Coleman als Devra | |
Fra Fee als Balisarius | |
Charlotte Maggi als Sam | |
Sky Yang als Aris | |
Stuart Martin als Den | |
Corey Stoll als Sindri | |
Alfonso Herrera als Cassius | |
Cary Elwes als The King | |
Rhian Rees als The Queen | |
Dustin Ceithamer als Jimmy (Body) | |
Ray Fisher als Bloodaxe | |
Ingvar E. Sigurðsson als Hagen | |
Stella Grace Fitzgerald als Princess Issa | |
Josefine Lindegaard als Greta | |
Melissa Hunt als Brenn | |
Sisse Marie als Astrid | |
Thomas Ohrstrom als Torvald | |
Thor Knai als Hjalmar | |
Savanna Gann als Runa | |
Danielle Burgio als Inge | |
Julian Grant als Trodfri | |
Patrick Luwis als Ivar | |
Tomm Voss als Kullen | |
Christine Kellogg-Darrin als Hervor | |
Skylar Okerstrom-Lang als Oskar | |
Caden Dragomer als Eljun | |
Kayden Alexander Koshelev als Finn | |
Kingston Foster als Edda | |
Robbie Jarvis als Communications Officer - Conning Tower | |
Ben Turner Dixon als Communications Officer #2 | |
Mike Kopera als Communications Tech | |
Brett Robert Culbert als Gunnery Commander | |
Max Pescherine als Shooter | |
Matt Nolan als Loader | |
Kevin Stidham als Dreadnought Officer - Bridge | |
Max Deacon als Medic #1 | |
Eric Barron als Medic #2 | |
Hamish Sturgeon als Commanding Officer | |
Charlie Clapham als Docking Officer | |
Adam J. Smith als Lead Medical Technician | |
Michael James Bell als Assistant Medical Technician | |
Richard Cetrone als Lead Krypteian | |
Darren Jacobs als General | |
Gildart Jackson als Senator | |
Soma Mitra als Queen of Samandrai | |
Daisy Davis als Daisy | |
Shay Hatten als Villager | |
Winfield Wallace als Dropship Pilot #1 | |
Erik Thomas als Dropship Pilot #2 | |
Sam Stinson als Thresher |
Zack Snyder | Director |
Dody Dorn | Editor |
Zack Snyder | Screenplay |
Zack Snyder | Story |
Shay Hatten | Screenplay |
Deborah Snyder | Producer |
Sarah Bowen | Executive Producer |
Eric Newman | Producer |
Wesley Coller | Producer |
Zack Snyder | Producer |
Zack Snyder | Director of Photography |
Kurt Johnstad | Screenplay |
Eli Snyder | Second Unit Director |
Tom Holkenborg | Original Music Composer |
Bryan Searing | Visual Effects Producer |
Bergen Swanson | Unit Production Manager |
Misha Bukowski | First Assistant Director |
Jon Recher | Second Assistant Director |
Jai James | Second Assistant Director |
Teresa Kelly | Associate Producer |
Teresa Kelly | Post Production Supervisor |
Scott A. Hecker | Sound Designer |
Scott A. Hecker | Sound Supervisor |
Chuck Michael | Sound Designer |
Chuck Michael | Sound Supervisor |
Andy Koyama | Sound Re-Recording Mixer |
Aaron Fitzgerald | Pilot |
Alfred Sousa | Pilot |
Alex Freidin | Pilot |
Alex Kriewall | Pilot |
Kevin LaRosa Jr. | Pilot |
Freddy Bouciegues | Stunt Coordinator |
John Koyama | Stunt Coordinator |
Ryan Gray | Fight Choreographer |
Albert Valladares | Stunt Double |
Derek Johnson | Stunt Double |
Danike Shawn Kohler | Production Supervisor |
Lindsay Feldman | Production Supervisor |
Ali Griffith | Production Supervisor |
Julien Pougnier | Supervising Art Director |
Desma Murphy | Art Direction |
Kevin Ishioka | Art Direction |
Sandra Doyle Carmola | Art Direction |
Richard L. Johnson | Art Direction |
Eric Sundahl | Art Direction |
Jennifer Bash | Art Direction |
Virginia Berg | Art Direction |
Jason Perrine | Art Direction |
Angran Li | Visual Effects Art Director |
Schuyler Grimsman | Assistant Art Director |
Tatiana Kazakova | Assistant Art Director |
Liz Sherrier | Assistant Art Director |
Colin Sieburgh | Set Designer |
Josh McKevitt | Graphic Designer |
Clint Schultz | Graphic Designer |
Howard Swindell | Concept Artist |
Andrea Carter | Art Department Coordinator |
Daniel Madore | Researcher |
Robert Benavides Jr. | Researcher |
Claudia Bonfe | Set Decoration |
Karen Riemenschneider | Assistant Set Decoration |
Jonathan Bobbitt | Leadman |
Shannon Curfman | Set Decoration Buyer |
Amy R. Strong | Set Decoration Buyer |
Adam Kirby | Set Decoration Buyer |
Scott G. Jones | Set Decoration Buyer |
Olivia Dibs | Set Decoration Buyer |
Andy Choi | On Set Dresser |
Marcus Epps | On Set Dresser |
Don Varley | On Set Dresser |
Abigail Beasley | Set Dresser |
Cole Bobbitt | Set Dresser |
Shannon Brock | Set Dresser |
Dustin Chapnick | Set Dresser |
James Ciccarelli | Set Dresser |
Mark Cseri | Set Dresser |
Blake Freeman | Set Dresser |
Jose Napoleon Gomez | Set Dresser |
Sean Grimes | Set Dresser |
Colin Lawrence | Set Dresser |
Marco López | Set Dresser |
Erica Mazzella | Set Dresser |
Natasha L. Pirouzian | Set Dresser |
Joel Ruiz | Set Dresser |
Patrick Shaw | Set Dresser |
Thomas Robert Stepanovich | Set Dresser |
Jeff Tirado | Set Dresser |
Chandler Vinar | Set Dresser |
Gary Maki | Painter |
Brad Elliott | Property Master |
Theresa Corvino | Assistant Property Master |
Brandon Minton | Propmaker |
Robert Minton | Propmaker |
Jordan "Riser" DeVires | Painter |
Lee Bermejo | Storyboard Artist |
Tim Divar | Storyboard Artist |
Ray Harvie | Storyboard Artist |
Daniel Warren Johnson | Storyboard Artist |
Jay Oliva | Storyboard Artist |
Jeffrey Paulsrud | Storyboard Artist |
Richard Poulain | Storyboard Artist |
Jared Purrington | Storyboard Artist |
Jose Andres Velasco | Storyboard Artist |
John Clothier | "A" Camera Operator |
Jac Fitzgerald | "B" Camera Operator |
Tucker Korte | "B" Camera Operator |
Braden Batsford | First Assistant "A" Camera |
Eric Guerin | First Assistant "B" Camera |
Blake Collins | First Assistant "C" Camera |
Mike Prior | Second Assistant "A" Camera |
Chris Slogan | Second Assistant "B" Camera |
Kevin Miles | Second Assistant "C" Camera |
Kimi Webber | Script Supervisor |
Carlos Castillon | First Assistant Editor |
Brett Schlaman | Visual Effects Editor |
Jeremy Bradley | Visual Effects Editor |
Damian F. Gomez | Visual Effects Assistant Editor |
Hayley Stablow | Visual Effects Assistant Editor |
Yufei Skylar Zhang | Visual Effects Assistant Editor |
Tati Wilson | Post Production Coordinator |
Elise Ferencz | Post Production Assistant |
Taylor Lewis | Post Production Assistant |
Anthony Cally | Visual Effects Production Manager |
Harrison Goldstein | Visual Effects Production Manager |
Maeve Elliot | Visual Effects Coordinator |
Jeremy Brooks | Visual Effects Coordinator |
James Lee | Visual Effects Coordinator |
Patrick McCarthy | Visual Effects Production Assistant |
Dick Hansen | Production Sound Mixer |
Michael Kaleta | Boom Operator |
Jeffrey A. Humphreys | Boom Operator |
Dan Jones | Chief Lighting Technician |
Erica Kim | Assistant Chief Lighting Technician |
Matthew Deetsch | Lighting Programmer |
Ricky Carrillo | Rigging Gaffer |
Jeffrey A. Cook | Best Boy Electric |
Didier Koskas | Key Grip |
Charles R. Mathews | Best Boy Grip |
David Haeussler | Libra Head Technician |
David Hartman | Storyboard Artist |
Lauren Mary Kim | Utility Stunts |