Sylvester Stallone als Jack Carter | |
Miranda Richardson als Gloria Carter | |
Rachael Leigh Cook als Doreen Carter | |
Alan Cumming als Jeremy Kinnear | |
Mickey Rourke als Cyrus Paice | |
John C. McGinley als Con McCarty | |
Michael Caine als Cliff Brumby | |
Rhona Mitra als Geraldine | |
Johnny Strong als Eddie | |
Mark Boone Junior als Jim Davis | |
John Cassini als Thorpey | |
Garwin Sanford als Les Fletcher | |
Darryl Scheelar als Security Guard | |
Yan-Kay Crystal Lowe als Girl #1 | |
Lauren Lee Smith als Girl #2 | |
John Moore als Priest | |
Tyler Labine als Bud #1 | |
Mike Cook als Richard Carter | |
Morgan Brayton als Waitress | |
Yves Cameron als Peter | |
Alexander Pervakov als Jimmy | |
Chris Duggan als Bouncer | |
Michael Rumain als Big Mike | |
Rob Lee als Simkins | |
Nathaniel DeVeaux als Vorhees | |
Gretchen Mol als Audrey | |
Tom Sizemore als Les Fletcher (voice) | |
Frank Stallone Jr. als Man at Funeral | |
Stephen T. Kay als Man at Party (uncredited) | |
Billie Perkins als Party Girl (uncredited) |
Ted Lewis | Screenplay |
Mark Canton | Producer |
Mauro Fiore | Director of Photography |
Stephen T. Kay | Director |
David McKenna | Screenplay |
Neil Canton | Producer |
Kevin Fair | Assistant Director |
J.J. Makaro | Stunts |
James Bamford | Stunts |
Helen Jarvis | Art Direction |
Melissa Matthies | Assistant Property Master |
Francey Grace | Production Supervisor |
Martina Lang | Assistant Director Trainee |
Amanda Mackey | Casting |
Elie Samaha | Producer |
Cyndy Johnson | Second Assistant Director |
Steve Bing | Executive Producer |
John Goldstone | Co-Producer |
Andrew Stevens | Executive Producer |
Eric Bergman | Post Production Supervisor |
Darren Robson | Third Assistant Director |
Don Carmody | Executive Producer |
James Holt | Co-Producer |
Arthur Silver | Executive Producer |
Jefferson Richard | Unit Production Manager |
Ken Dackermann | Digital Compositor |
Gerald B. Greenberg | Editor |
Jefferson Richard | Line Producer |
Kevin Fair | Second Assistant Director |
James Hapsas | Second Assistant Director |
Christine Wilson | Script Supervisor |
Alan Goluboff | First Assistant Director |
Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Charles Wood | Production Design |
Bill Gerber | Executive Producer |
Kevin King Templeton | Associate Producer |
Nathan Kahane | Executive In Charge Of Production |
Spiro Razatos | Second Unit Director |
Valerie Hoffman | Production Supervisor |
Elizabeth Wilcox | Set Decoration |
Alexander H. Gayner | First Assistant Director |
Julie Weiss | Costume Design |
Rocco Marra | Second Assistant Director |
Ashok Amritraj | Executive Producer |
Tyler Bates | Music |
Dawn Miller | Co-Producer |
Joyce Kozy King | Unit Production Manager |
Jim Brebner | First Assistant Director |
Jeff Mosuk | Third Assistant Director |
Sanna Seppanen | Hairstylist |
Stacey Butterworth | Wigmaker |
Nicole Venables | Hairstylist |
Stan Edmonds | Key Makeup Artist |
Tricia Sawyer | Makeup Artist |
RaMona Fleetwood | Hairdresser |
Heather Calvert | Hairstylist |
Erik Cord | Stunts |
Melissa R. Stubbs | Stunts |
Mark De Alessandro | Stunt Coordinator |
Mark De Alessandro | Stunt Double |
Henry Kingi | Stunts |
Andy Gill | Stunt Coordinator |
Jack Gill | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Maurice K. McGuire | Camera Operator |
Lauro David Chartrand-DelValle | Stunts |
Corey Michael Eubanks | Stunts |
Richard E. Butler | Stunts |