Jean-Claude Van Damme als Max Walker | |
Mia Sara als Melissa Walker | |
Ron Silver als Senator Aaron McComb | |
Bruce McGill als Commander Eugene Matuzak | |
Gloria Reuben als Fielding | |
Scott Bellis als Ricky | |
Jason Schombing als Atwood | |
Scott Lawrence als Spota | |
Kenneth Welsh als Utley | |
Brent Woolsey als Shotgun | |
Brad Loree als Reyes | |
Shane Kelly als Rollerblades | |
Richard Faraci als Cole | |
Steven Lambert als Lansing | |
Kevin McNulty als Parker | |
J.J. Makaro als McComb Guard #1 | |
Yves Cameron als McComb Guard #2 | |
David Jacox als McComb Man #1 | |
Jacob Rupp als Palmer | |
Sean O'Byrne als Aide Lawrence | |
Gabrielle Rose als Judge Marshall | |
Malcolm Stewart als Nelson | |
Alfonso Quijada als Photographer | |
Yvette Ferguson als Atwood Secretary | |
Glen Roald als Doorman | |
Theodore Thomas als Pete | |
Lon Katzman als Handlebar | |
Duncan Fraser als Irish Cop | |
Tony Morelli als Tweed | |
Nick Hyams als Newsboy | |
Kelli Fox als Aide | |
Pamela Martin als TV Commentator | |
Tom McBeath als T.E.C. Technician | |
Frank Cassini als T.E.C. Agent | |
Kim Kondrashoff als Security Agent #1 | |
Veena Sood als Nurse | |
Cole Bradsen als Boy | |
James Lew als Knife #1 | |
Scott Nicholson als Guard #1 | |
Ernie Jackson als Guard #2 | |
Tom Eirikson als Guard #3 | |
Laura Murdoch als Virtual Reality Woman | |
Dalton Fisher als Washington Cop | |
Doris Blomgren als Old Woman | |
Ian Tracey als Soldier | |
Callum Keith Rennie als Stranger | |
Tom Glass als Wagon Driver | |
Mike Mitchell als McComb Man #2 | |
Charles Andre als Knife #2 |
Peter Hyams | Director |
Peter Hyams | Director of Photography |
Steven Kemper | Editor |
Moshe Diamant | Producer |
Mark Isham | Original Music Composer |
Mike Richardson | Executive Producer |
Mark Verheiden | Screenplay |
Sam Raimi | Producer |
Richard Hudolin | Art Direction |
Annmarie Corbett | Set Decoration |
Philip Harrison | Production Design |
Penny Perry | Casting |
Daniel J. Lester | Costume Design |
Debbie Douglas | Costume Supervisor |
Christine Wilson | Script Supervisor |
Margaret Solomon | Makeup Artist |
Grant Swain | Property Master |
Karen L. Matthews | Costume Design |
Zoltan Elek | Makeup Artist |
Alex Kameniczky | Draughtsman |
Doug Byggdin | Draughtsman |
Julie McHaffie | Hairstylist |
David Willson | Construction Coordinator |
Doug Hardwick | Construction Coordinator |
Nina Saxon | Title Designer |
Janice Alexander | Hairstylist |
Rose Marie McSherry | Set Decoration |
Attila Szalay | Camera Operator |
Pamela G. Kimber | First Assistant Sound Editor |
Wayne MacConnell | Camera Operator |
Chris Glyn-Jones | Boom Operator |
Joseph Lederer | Still Photographer |
Nick Kuchera | Key Grip |
Gregory L. McMurry | Visual Effects Supervisor |
Jeff Watts | ADR Editor |
Bruce Richardson | Supervising Sound Editor |
Christopher Tammaro | Camera Operator |
Ken Young | Rigging Grip |
Robin Harlan | Foley |
Kathy McCart | Sound Recordist |
Rick Stadder | Dolly Grip |
Rhonda C. Gunner | Visual Effects Producer |
Stephen S. Campanelli | Steadicam Operator |
Richard E. Hollander | Visual Effects Producer |
Michael Herbick | Sound Re-Recording Mixer |
Dale Garrison | Rigging Gaffer |
Sebastian Salm | Cableman |
Donald O. Mitchell | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Ritchie | Sound Recordist |
Les Erskine | Gaffer |
Gaetan Jalbert | Rigging Gaffer |
John C. Wash | Visual Effects Producer |
Constance A. Kazmer | ADR Editor |
Sarah Monat | Foley |
Rick Newsome | Visual Effects |
Richard G. Murphy | Associate Producer |
Sheila Haley | Assistant Art Director |
Glenn Randall Jr. | Stunt Coordinator |
Jack Frost Sanders | First Assistant Director |
Roxanne Narver | Art Department Trainee |
Vince Heileson | Unit Production Manager |
David Klohn | Assistant Director Trainee |
John Thomas | In Memory Of |
John Thomas | Special Effects Coordinator |
Morgan Beggs | Second Assistant Director |
Elizabeth House | Camera Trainee |
Todd Moyer | Co-Producer |
Robert Tapert | Producer |
Marilyn Vance | Co-Producer |
Andy Clement | Special Effects Makeup Artist |
Sonja Davis | Stunts |
Jim Dunn | Stunts |
Delaina-Lu Gamblin | Stunts |
Bill Ferguson | Stunts |
Guy Bews | Stunts |
Jim Finkbeiner | Stunts |
Jason Glass | Stunts |
Alex Green | Stunts |
Trish Schill | Stunts |
Fiona Roeske | Stunts |
Mark Stefanich | Stunts |
Brent Woolsey | Stunts |
Melissa R. Stubbs | Stunts |
Ernie Jackson | Stunts |
Jacob Rupp | Stunts |
Mitchell Dean | Stunts |
Melissa R. Stubbs | Stunt Double |
Melissa R. Stubbs | Stunt Coordinator |